Uwaga na oszustów - nieuczciwi dostawcy prądu i gazu!
W ostatnim czasie do Miejskiego Rzecznika Konsumentów ponownie napływają sygnały od osób, które w wyniku podania nieprawdziwych informacji przez przedstawicieli firm świadczących usługi dostawy energii elektrycznej oraz dostawy gazu, zawarły nowe umowy z nowymi dostawcami. Umowy te zostały zawarte w okresie październik – grudzień 2020 r.
Schemat działania zawsze jest taki sam – przedstawiciele firm zgłaszają się w mieszkaniu konsumenta, przedstawiając się jako dotychczasowy dostawca z propozycją przedłużenia umowy. Tym samym oferują niższe opłaty za świadczone usługi. Konsument działając w zaufaniu do swoich dotychczasowych dostawców usług podpisuje dokumenty bez wcześniejszego zapoznania się z ich treścią. Niejednokrotnie przedstawiciel reprezentował zarówno dostawcę prądu i gazu, przy czym pozostawił jedynie egzemplarz umowy na jedną z usług. O zmianie dostawcy usług konsumenci dowiedzieli się dopiero po otrzymaniu pierwszych faktur do zapłaty. Bezkosztowe odstąpienie od takiej umowy jest już niemożliwe z uwagi na upływ terminu.
! Należy pamiętać o ostrożności przy podpisywaniu jakichkolwiek dokumentów w domu, oraz podawaniu swoich danych osobowych !
- Przed podpisaniem jakichkolwiek dokumentów należy dokładnie zapoznać się z ich treścią, w szczególności z kim umowa została zawarta.
- Należy upewnić się czy treść otrzymanych dokumentów jest zgodna z informacjami przekazanymi przez przedstawiciela przedsiębiorcy.
- Jednocześnie przy podpisaniu dokumentów powinniśmy od razu otrzymać komplet dokumentów, wraz z cennikami, regulaminami i innymi załącznikami w tym wzorem odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorcy.
- Ponadto na żądanie konsumenta, każda osoba działająca w imieniu przedsiębiorcy może zostać wylegitymowana, co dodatkowo upewni nas, z kim rozmawiamy i zawieramy umowę.
Ruszyła 7. Edycja kampanii edukacyjno-informacyjnej Towarzystwa Obrotu Energią.
Kampania „Sprawdź kto” przypomina siedem zasad – co robić oraz czego unikać przy zawieraniu umów:
- Upewnij się, jaką firmę reprezentuje handlowiec.
- Nie spiesz się – dokładnie zapoznaj się z ofertą.
- Zachowaj egzemplarz umowy.
- Masz 14 dni na odstąpienie od umowy zawartej poza punktem sprzedaży usług.
- Uważaj na fałszywe SMSy i wiadomości e-mail.
- Używaj tylko bezpiecznych haseł i loginów.
- Bądź eko – zamów e-fakturę.
UWAGA ! Osoby, które zawarły umowę poza lokalem przedsiębiorcy (np. w swoim mieszkaniu) mogą od niej odstąpić bez podania przyczyn w terminie 14 dni od jej podpisania, składając przedsiębiorcy, z którym zawarli umowę odpowiednie oświadczenie na piśmie. Pismo o odstąpieniu od umowy należy przygotować w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, jeden egzemplarz wysłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru, drugi zachować dla siebie.
W razie wątpliwości mieszkańcy Chorzowa mogą zwrócić się do Miejskiego Rzecznika Konsumentów – Urząd Miasta Chorzów Rynek 8 (tel. 32 41 65 420).