Miasto partnerskie Tarnopol

2017-09-10 18:04 Nasze Miasto

 

 

POŁOŻENIE

Miasto obwodowe w zachodniej Ukrainie nad rzeką Seret. Jest czwartym co do wielkości miastem ukraińskim po Lwowie, Równem i Czerniowcach. Obecnie miasto Tarnopol zamieszkuje ok. 230 tyś mieszkańców.

WŁADZE
Władze w Tarnopolu sprawuje Mer Miasta – Serhiy Nadal.

KONTAKTY ZAGRANICZNE

Inne miasta partnerskie Tarnopola:

 •     Tarnów
 •     Elbląg

KULTURA

Głównymi obiektami i instytucjami kultury w Tarnopolu są:

 •     Teatr Dramatyczny im. Tarasa Szewczenki
 •     Teatr Lalek
 •     Filharmonia
 •     Obwodowe Muzeum Krajoznawcze
 •     Muzeum Juliusza Słowackiego w Krzemieńcu (uruchomienie muzeum było częściowo wspierane finansowo przez Polskę)

EDUKACJA

W obwodzie tarnopolskim działają 32 zakłady o statusie szkół w tym 4 zakłady o statusie uniwersyteckim:

 •     Tarnopolski Uniwersytet Techniczny im. Iwana Puljuja
 •     Wyższa Szkoła Pedagogiczna im. W. Hnatiuka
 •     Akademia Gospodarstwa Rolnego
 •     Akademia Medyczna im. I.J. Horbaczewskiego

TURYSTYKA I REKREACJA

Do najważniejszych zabytków Tarnopola oraz miejsc wartych zobaczenia zaliczyć można:

 •     największy plac w mieście Tarnopol – Majdan Woli z pomnikiem Daniela Halickiego,
 •     kościół i klasztor Dominikanów
 •     zamek postawiony przez Jana Tarnowskiego
 •     greckokatolicka cerkiew Podniesienia Krzyża
 •     cerkiew Narodzenia Pańskiego
 •     Muzeum Krajoznawcze
 •     Muzeum Malarstwa

GOSPODARKA

Tarnopolszczyzna i inne obwody zachodniej Ukrainy (wołyński, równieński, lwowski, tarnopolski, iwanofrankowski, zakarpacki i czerniowiecki) stanowią najmniej zurbanizowany i najsłabiej rozwinięty gospodarczo region kraju, z dominacją rolnictwa. Według oficjalnych danych za rok 2001, ludność miejska stanowiła zaledwie 42,5 proc. ogółu mieszkańców obwodu. Spośród osób czynnych zawodowo w obwodzie tarnopolskim najwięcej pracuje w rolnictwie, na drugim miejscu - w oświacie, kulturze i nauce; dopiero na trzecim miejscu - w przemyśle. Największymi przedsiębiorstwami regionu są zakłady WAT Ternopilobłenerho (regionalny dystrybutor energii elektrycznej), WAT Ternopilhaz oraz WAT Ternopilmiskhaz (odpowiednio obwodowa i miejska spółki dystrybuujące gaz). Wszystkie one mają swoje siedziby w Tarnopolu.

HISTORIA KONTAKTÓW

Kontakty z miastem Tarnopol zostały nawiązane w ramach „otwarcia na wschód”. Duży wpływ na rozwój kontaktów Chorzowa z Tarnopolem miało Towarzystwo Ochrony Praw i Godności Dziecka „Wyspa” kierowane przez Pana Stefana Sierotnika. To właśnie wyspa nawiązała współpracę z Ukrainą, z miastem Tarnopol. Działania prowadzone przez „Wyspę” i kontakty nawiązane w Tarnopolu doprowadziły do narodzin bliźniaczego stowarzyszenia „Forteca” prowadzonego przez Ivan Chimiejczuka.
Historia kontaktów naszych miast rozpoczyna się w roku 2005, wtedy też zostało podpisane ramowe porozumienie o współpracy obu miast. Podpisanie tego dokumentu poprzedzone było wcześniejszymi wizytami delegacji chorzowskiej w Tarnopolu oraz władz Tarnopola w Chorzowie. Ujęta w grudniu 2005 w formalne ramy umowy współpraca zaowocowała w następnych latach licznymi projektami współpracy.
Po 4 latach partnerskiego porozumienia, w dniu 5 czerwca 2009r oficjalnie podpisana została w Chorzowie przysięga bliźniaczego partnerstwa między Chorzowem i Tarnopolem. Taki sam dokument podpisany został również w Tarnopolu w dniu 28 sierpnia 2009r.

FORMY WSPÓŁPRACY

Od momentu podpisania porozumienia o współpracy naszych miast realizowane są wspólne projekty obejmujące kulturę, sport i turystykę oraz spotkania studyjne. Liczba projektów realizowanych wspólnie z miastem Tarnopol wzrasta z roku na rok. Fakt ten świadczy o ciągłym zainteresowaniu mieszkańców naszego miasta dalszą współpracą z ukraińskim miastem.


Strona internetowa: www.rada.te.ua


Na tej stronie wykorzystujemy ciasteczka (ang. cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies, umieszcza je w pamięci Twojego urządzenia.