Miasto Chorzów wspiera mieszkańców Ukrainy

2022-02-24 14:34 Aktualności

Podczas dzisiejszej sesji Rada Miasta w Chorzowie przez aklamację przyjęła uchwałę, w której nasze miasto potępiło działania zbrojne Rosji na terytorium Ukrainy. 

Prezydent Andrzej Kotala zadeklarował chęć pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy, szczególnie tym z naszego miasta partnerskiego Tarnopol, a radni jednogłośnie zadecydowali o przeznaczeniu 1 miliona złotych na nieprzewidziane wydatki związane z obecną sytuacją kryzysową. Miasto jest w stanie przyjąć 500 uchodźców z Ukrainy zabezpieczając im podstawowe potrzeby bytowe. 

– Mierzymy się dziś z sytuacją, jakiej nie było od dziesiątków lat. Dlatego jako Rada Miasta zdecydowaliśmy się wydać specjalne oświadczenie, w którym potępiamy działania Rosji – podkreśla Waldemar Kołodziej, przewodniczący Rady Miasta w Chorzowie. – Dla nas to sytuacja trudna tym bardziej, że od 2009 roku mamy miasto partnerskie Tarnopol na Ukrainie, z którym współpracujemy w wielu obszarach. Boimy się o to, co się będzie działo na całej Ukrainie, boimy się o to, co się stanie z mieszkańcami Taropola. Podczas bezpośredniego połączenia z Tarnopolem i tamtejszymi władzami dało się wyczuć ogromne emocje, strach i obawy o losy państwa i miasta.  

Połączyliśmy się z władzami Tarnopola. Wypowiedzi naszych ukraińskich przyjaciół były emocjonalne i pełne obaw. Iwan Chimiejczuk, zastępca mera Tarnopola:

 – Niestety, wygląda na to, że pomoc w formie przyjęcia naszych uchodźców, dzieci i kobiet, może okazać się niezbędna. Dziękujemy za wsparcie i słowa otuchy.
 
Po sesji Rady Miasta Prezydent Andrzej Kotala zwołał sztab kryzysowy z udziałem służb mundurowych, na którym szczegółowo omawiano formy wsparcia i konkretne rozwiązania.

– Solidaryzujmy się z narodem ukraińskim. Jesteśmy zbulwersowani atakiem na suwerenne i niepodległe państwo, jakim jest Ukraina – podkreśla Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa. – Działamy w celu zapewnienia opieki uchodźcom. Mowa tu o wsparciu między innymi medycznym i psychologicznym. Szczególnie w przypadku dzieci i osób starszych. Są wyznaczone obiekty gdzie ich zlokalizujemy. Ośrodek Pomocy Społecznej zajmie się dostarczeniem żywności dla uchodźców. Współpracujemy ze wszystkimi służbami mundurowymi, które mogą być wykorzystane do organizacji ich pobytu w Chorzowie.

 
Chorzów solidarny z Ukrainą

📢 Podczas dzisiejszej sesji Rada Miasta w Chorzowie przez aklamację przyjęła uchwałę, w której nasze miasto potępiło działania zbrojne Rosji na terytorium Ukrainy. 🇺🇦 Prezydent Andrzej Kotala zadeklarował chęć pomocy uchodźcom wojennym, szczególnie tym z naszego miasta partnerskiego Tarnopol (Тернопільська міська рада), a radni jednogłośnie zadecydowali o przeznaczeniu 1️⃣ miliona złotych na nieprzewidziane wydatki związane z obecną sytuacją kryzysową‼ Miasto jest w stanie przyjąć docelowo 5️⃣0️⃣0️⃣ uchodźców z Ukrainy zabezpieczając im podstawowe potrzeby bytowe. Połączyliśmy się z władzami Tarnopola. 🇺🇦 Wypowiedzi naszych ukraińskich przyjaciół były emocjonalne i pełne obaw. Iwan Chimiejczuk, zastępca mera Tarnopola: – "Niestety, wygląda na to, że pomoc w formie przyjęcia naszych uchodźców, dzieci i kobiet, może okazać się niezbędna. Dziękujemy za wsparcie i słowa otuchy". 🇺🇦 Po sesji Rady Miasta Prezydent Andrzej Kotala zwołał sztab kryzysowy z udziałem służb mundurowych, na którym szczegółowo omawiano formy wsparcia i konkretne rozwiązania. #StayWithUkraine

Posted by Miasto Chorzów on Thursday, February 24, 2022

 


Na tej stronie wykorzystujemy ciasteczka (ang. cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies, umieszcza je w pamięci Twojego urządzenia.